Producenci
JAK DZIAŁA KLIMATYZACJA

Wielu z nas posiada lub myśli nad montażem klimatyzacji w swoim domu. Ale czy zastanawialiście się jak właściwie działa klimatyzacja ?

Ogólna zasada mówi, że klimatyzacja polega na pobieraniu energii w jednym miejscu i oddanie jej w innym. Aby mogło dojść do tego procesu potrzebna jest jednostka wewnętrzna i zewnętrzna oraz łączące obie jednostki miedziane rury. Rurami przepływa czynnik chłodniczy, który pobiera energię w jednej jednostce i przekazuję ją drugiej.

 

Jak to się dzieję, że czujemy w domu powiew zimnego powietrza ?

Główną rolę odgrywa tu jednostka wewnętrzna. Wbudowany wentylator wywiewa gorące powietrze na wymiennik ciepła, przez który płynie zimny czynnik chłodniczy. Pochłania on ciepło z powietrza a następnie chłodne już powietrze zostaje wywiane do pomieszczenia.

                         

 

W jednostce zewnętrznej czynnik chłodniczy poprzez sprężanie w stanie gazowym zostaje ogrzany przez co zwiększa się jego punkt wrzenia. W wyniku sprężenia uzyskujemy ciepło, które zostaje oddane do powietrza na zewnątrz za pomocą wentylatora, który wywiewa powietrze na wymiennik ciepła.

                         

 

Co to właściwie jest czynnik chłodniczy ?

Czynnikiem chłodniczym nazywamy ziębnicz o właściwościach termodynamicznych, który uczestniczy w wymianie ciepła w urządzeniu chłodniczym. Wrząc pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze pobiera ciepło, które następnie oddaje w trakcie skraplania pod wyższym ciśnieniem i w wyższej temperaturze. Czyli generalnie rzecz ujmując jest to płyn, który uczestniczy w wymianie ciepła w urządzeniu chłodniczym lub pompie ciepła.

                                    

 

Działanie klimatyzatora można porównać do pracy lodówki. Jak każde urządzenie działa według opracowanego systemu. W klimatyzacji nazywanym cyklem chłodniczym. A polega na :

→ Sprężarka nazywana sercem klimatyzatora, pompuje czynnik chłodniczy przez system. Na początku czynnik jest gazem pod niskim ciśnieniem. W sprężarce zostaje ogrzany i poddany wysokiemu ciśnieniu a następnie przepływa w stronę skraplacza. 

→ W skraplaczu sprężony gorący gaz oddaje ciepło do powietrza i na zewnątrz i staje się przechłodzoną cieczą pod wysokim ciśnieniem.

→ Sprężona ciecz przechodzi przez zawór rozprężny, zmniejszający jej ciśnienie. Dochodzi do obniżenia temperatury chłodzonego otoczenia i powstaje rozprężony czynnik chłodniczy w stanie ciekłym.

→ Czynnik płynie do parownika, gdzie poprzez parowanie pochłania ciepło z powietrza w pomieszczeniu przechodząc w rozprężony stan gazowy. Gaz płynie z powrotem do sprężarki, gdzie cykl zaczyna się od początku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl