Opcje przeglądania
Dostępność

Czerpnie i wyrzutnie to zewnętrzne elementy systemów wentylacji, służące pobieraniu świeżego powietrza i pozbywaniu się zużytego. Czerpnie mogą mieć różną wielkość i kształt – powinny one być dostosowane do wielkości i wydajności instalacji, tak aby zaopatrzyć ją w wystarczającą ilość powietrza. Wyrzutnie zużytego powietrza mogą mieć nieco mniejszą średnicę i muszę znajdować się poza zasięgiem pracy czerpni, tak by nie zasysała ona zużytego powietrza.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Jak zbudowane są czerpnie powietrza? Są to zwykle aluminiowe konstrukcje montowane na trawnikach, ścianach lub dachach. Czerpnie zasysa czyste powietrze, które kanałami jest transportowane do centrali wentylacyjnej. Na wejściu do czerpni mogą być zainstalowane nano filtry, dokonujące wstępnej filtracji powietrza i zatrzymujące największe zanieczyszczenia – liście, owady, kurz, pył. Chroni to dalsze elementy systemu wentylacji przed zanieczyszczeniem i uszkodzeniem.

Za co odpowiadają czerpnie i wyrzutnie? Jak wspomniano powyżej, czerpnie służą do zasysania czystego powietrza atmosferycznego, natomiast wyrzutnie do jego usuwania z systemu wentylacji. Oba elementy są zatem częścią systemu dystrybucji powietrza. Z uwagi na fakt, że czerpnie i wyrzutnie zwykle instalowane są na zewnątrz, do ich wykonania używa się materiałów nierdzewnych, odpornych na korozję. Zwykle jest to aluminium lub blacha ocynkowana. Wloty czerpni i wyrzutni powinny być zabezpieczone specjalną siatką ochronną z małymi oczkami, uniemożliwiającą dostanie się do środka zwierząt lub wrzucenie kamienie, gałęzi itp.

Jak dbać o czerpnie i wyrzutnie powietrza? Prawidłowa praca systemów wentylacji, zależy przede wszystkim od swobodnej wymiany powietrza. Oznacza to, że wloty i wyloty w czerpniach i wyrzutniach muszą być drożne. Regularnie należy przeprowadzać inspekcje tych elementów. W razie konieczności należy wloty i wyloty oczyścić z zalegających w nich liści, gałęzi, piór, a także wykosić trawę, mogącą przysłaniać kratki. Oferowane przez nas czerpnie i wyrzutnie to produkty najwyższej jakości, spełniające światowe standardy bezpieczeństwa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl