Opcje przeglądania
Wyłącznik sznurkowy
Czujnik wilgotności
Timer / Wyłącznik czasowy
Dostępność

Wentylacja to jedna z najważniejszych instalacji w każdym budynku. Wentylacja odpowiada za wymianę zużytego powietrza ze środka budynku, na czyste i świeże z zewnątrz. Sprawna wentylacja pomaga również regulować prawidłowy poziom wilgotności powietrza, usuwa nieprzyjemne zapachy, a także poprawia komfort przebywania w pomieszczeniach. Czytaj dalej...

  • nowość

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna

Wyróżnić można dwa rodzaje wentylacji pomieszczeń.

  • Pierwsza z nich to wentylacja grawitacyjna, wykorzystująca różnicę ciśnień. Jej integralną częścią są kominy wentylacyjne wraz z kanałami. Wentylacja grawitacyjne to najprostsza forma wymiany powietrza. Aby działała sprawnie, musi spełniać pewne warunki – drożność kanałów wentylacyjnych, odsłonięte kratki wentylacyjne i prawidłowa wysokość komina.
  • Drugim rodzajem wentylacji jest wentylacja mechaniczna. W tym przypadku mamy do czynienia z wymuszonym ruchem powietrza, np. przy pomocy wentylatorów. Wentylację mechaniczną stosuje się wtedy, kiedy wydajność wentylacji grawitacyjnej jest niewystarczająca, np. w celu usunięcia dużych ilości zużytego powietrza, brzydkich zapachów lub wilgoci. Najprostszym przykładem wentylacji mechanicznej jest wentylator łazienkowy, odprowadzający na zewnątrz wilgoć i parę powstającą w czasie kąpieli i nieprzyjemne zapachy.

Co robić, aby wentylacja dobrze działała? Wiele osób celowo zasłania kratki wentylacyjne, uzasadniając to nadmiernym wychładzaniem mieszkania. Niestety, ściąga tym na siebie i swoich bliskich duże zagrożenie. Szczególnie podczas używania kuchenki gazowej, kominka lub piecyka gazowego z otwartą komorą spalania. Powietrze konieczne do procesu spalania, zasysane jest bezpośrednio z mieszkania. Brak dopływu świeżego powietrza i usunięcie zużytego, wraz ze spalinami, stwarza ryzyko zaczadzenia. Aby tego uniknąć, potrzebna jest skuteczna wentylacja. Jeśli wentylacja grawitacyjna nie daje sobie rady, sięgnąć należy pod wentylatory elektryczne, dostępne w bogatej gamie modeli i rodzajów. Podłączone do zasilania, mogą być uruchamiane automatycznie, czasowo lub ręcznie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl